Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Właśnie tego dnia warto zastanowić się, czy ktoś obok nie potrzebuje naszej pomocy.
Pani Angelika[1] pomaga sortować ubrania w punkcie wydawania odzieży prowadzonym przez filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Puławach. Z pomocy, którą otrzymuje, jest bardzo zadowolona. Jakiś czas temu podjęła pracę, ale był to jedynie staż. Teraz jest bezrobotna, ale m.in. dzięki wsparciu puławskiej filii ChSCh udaje jej się wiązać koniec z końcem. Z wdzięczności pomaga innym.
Pani Marta i pan Tomasz korzystają z PEAD-u, Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej. Dzięki tej pomocy, udzielanej za pośrednictwem Banku Żywności w Lublinie, co miesiąc otrzymują zapas produktów, które przydadzą się w każdej kuchni – makaron, płatki śniadaniowe, dżem, konserwy i inne. Pani Marta włącza się też aktywnie w zbiórki żywności. Podczas ostatniej październikowej akcji Podziel się Posiłkiem była nawet koordynatorem zbiórki w jednym ze sklepów.
– Z radością patrzę na to, jak niektóre osoby korzystające z naszej pomocy żywnościowej i odzieżowej same dają innym to, co mają najcenniejszego, swój czas – komentuje Anna Karpeta, kierownik filii ChSCh w Puławach. – Osoby potrzebujące przychodzą do nas po wsparcie, ale też po to, by czuć się potrzebnym. Aktywnie włączają się w działania filii, zawsze mogę na nie liczyć – dodaje.
To pokazuje, że warto wspierać osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji. Choć wydawanie żywności i odzieży nie likwiduje przyczyny ubóstwa, łagodzi jego skutki i inspiruje osoby potrzebujące do pomagania innym. Daje nadzieję, że coś się w ich życiu zmieni.
Z pomocy żywnościowej udzielanej przez filię ChSCh w Puławach (współpracującą z Bankiem Żywności w Lublinie i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Puławach) korzysta obecnie ponad pół tysiąca mieszkańców gminy. W zeszłym roku opieką objętych było 350 osób, w tym roku ta liczba zwiększyła się do 600 (około 190 rodzin).
Niebawem w Puławach wystartuje także czwarta edycja akcji „Kurtka dla malucha”. Jej ideą jest pomoc potrzebującym rodzinom z dziećmi w okresie zimowym. Wolontariusze ChSCh będą zbierać ciepłe ubrania dziecięce – kurtki, czapki, szaliki, rękawiczki, swetry, spodnie, buty i inne – które następnie przekażą rodzinom będącym w potrzebie. To kolejna okazja, by zaangażować się w pomoc osobom najuboższym.
W 2012 r. 6,7 %, czyli ponad 2 miliony Polaków żyło poniżej granicy skrajnego ubóstwa[2]. Z najnowszego sondażu z czerwca 2013 r., przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Danone i banków żywności, wynika, że w Polsce niedożywionych jest ok. 162 tys. dzieci tylko z samych szkół podstawowych[3]. Pamiętajmy podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, a także każdego innego dnia, o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia.
Czytaj więcej o pomocy osobom ubogim.
(jl)
[1] Imiona osób potrzebujących zostały zmienione celem zachowania anonimowości.
[2] http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/WZ_ubostwo_w_polsce_2012.pdf, s. 2 i 3.
[3] http://danone.pl/Spoleczna-odpowiedzialnosc/Spoleczna-odpowiedzialnosc-Srodowisko-Dowiedz-sie-wiecej/Danone-Pracodawca-Jutra/162-000-dzieci-w-Polsce-jest-niedozywionych-lub-wymaga-dozywiania-najnowsze-dane-z-programu-spolecznego-Danone-Podziel-sie-Posilkiem